Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astra)

·         Wariant 1 (układ "zez"): 
Jeśli wielkość anteny na to pozwoli, trzeba zamontować na antenie drugi konwerter (w przypadku dekoderów

Instalacja układu zez

Jak działa przełącznik DISEqC?

Odbiornik satelitarny podłączony kablem koncentrycznym do gniazda "Reciver" przesyła sygnał sterujący do przełącznika, co decyduje, który z konwerterów będzie używany

Działanie przełącznika DISEqC

Rodzaje konwerterów ...

Rodzaje konwerterów. W obrębie poszczególnych odmian konwerterów występuje wiele wariantów, różniących się częstotliwością generatora, pasmem wejściowym,

Rodzaje konwerterów LNB

Instalacje antenowe w budynkach wielorodzinnych a przepisy.

Warunkiem koniecznym do spełnienia w celu oglądania cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T jest dostarczenie sygnału telewizyjnego. Mieszkając w domu jednorodzinnym musimy więc zaopatrzyć się w antenę naziemną. Jak wygląda jednak sprawa w przypadku domów wielorodzinnych? Czy mamy prawo założyć antenę na elewacji, która jest częścią wspólną? Czy wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek dostarczyć sygnał telewizyjny do naszego mieszkania?

Mieszkając w bloku możemy zdać się na spółdzielnię, która może dostarczać sygnał do mieszkań za pomocą anten zbiorowych zainstalowanych na dachach budynków, lub też samemu zaopatrzyć się w indywidualną antenę.

Czy spółdzielnia ma prawo zakazać nam instalacji własnej anteny naziemnej? Niektóre wspólnoty mieszkaniowe i właściciele kamienic nie zgadzają się na montowanie anten i „ścigają” lokatorów, którzy to robią. Prawda jest jednak taka, że wedle funkcjonującego w Polsce prawa wspólnota mieszkaniowa ani nikt inny nie może zabronić lokatorom montowania anten na elewacji. Szczególnie w sytauacji gdy wspólnota mieszkaniowa sama nie zapewnia swoim mieszkańcom dostępu do sygnału telewizyjnego. Wspólnota mieszkaniowa nie ma również prawa narzucać nam umowy z konkretnym dostawcą kablówki. Ciekawy artykuł na ten temat montażu anten satelitarnych na elewacji opublikowano na portalu Zarzadca.pl (http://www.zarzadca.pl/komentarze/1459-wspolnota-mieszkaniowa-ma-wplyw-na-montaz-anteny ). Przepisy i ich interpretacja w stosunku co do anten naziemnych są zapewne podobne.

 

Jeżeli chodzi o nowo budowane budynki to sprawa jest jasna dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, która weszła w życie 23 lutego 2013 roku.

Poprzez nowelizację w/w rozporządzenia wprowadzono obowiązek budowy instalacji telekomunikacyjnej w nowo wybudowanych budynkach. Wymagana instalacja powinna zawierać m.in. następujące elementy:

1. Telekomunikacyjną skrzynkę mieszkaniową, zlokalizowaną w pobliżu drzwi wejściowych do mieszkania, służącą w szczególności umieszczeniu doprowadzonych do nich zakończeń kabli, umieszczeniu urządzeń aktywnych lub pasywnych oraz, w razie potrzeby, z doprowadzeniem zasilania elektrycznego, a także umożliwiające dystrybucję sygnału w mieszkaniu.

Jak widać rozporządzenie nie opisuje, ani nie wymaga rozprowadzenia instalacji wewnątrz lokali, a jedynie zaznacza umożliwienie rozprowadzenia sygnału.

2. Antenową instalację zbiorową służąca do odbioru cyfrowych programów telewizyjnych i radiofonicznych rozpowszechnianych w sposób rozsiewczy naziemny oraz satelitarny.

3. Okablowanie wykonane z parowych kabli symetrycznych wraz z osprzętem instalacyjnym i urządzeniami telekomunikacyjnymi oraz okablowanie wykonane z kabli współosiowych wraz z osprzętem instalacyjnym i urządzeniami telekomunikacyjnymi od przełącznicy kablowej zlokalizowanej w punkcie połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną do zakończeń kabli w telekomunikacyjnej skrzynce mieszkaniowej.

4. Maszt usytuowany na dachu budynku, wraz z odpowiednim przepustem kablowym do budynku, lub w uzasadnionych przypadkach usytuowany poza budynkiem, przystosowany do umieszczenia anten przedsiębiorców telekomunikacyjnych świadczących usługi telekomunikacyjne drogą radiową oraz umieszczenia odpowiednich elementów instalacji antenowej.

Oprócz tego, rozporządzenie narzuca na dewelopera obowiązek wyposażenia nowego budynku w infrastrukturę światłowodową, w tym kable światłowodowe, wraz z osprzętem instalacyjnym i urządzeniami telekomunikacyjnymi, począwszy od przełącznicy światłowodowej zlokalizowanej w punkcie połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną do zakończeń kabli w każdej telekomunikacyjnej skrzynce mieszkaniowej.

Problemy z kanałami TVN HD, TVN 24 HD, TVN STYLE HD, TVN TURBO HD

Problemy z kanałami TVN HD, TVN 24 HD, TVN STYLE HD, TVN TURBO HD spowodowane jest tym, że programy satelitarne są przesyłane do naszych anten z wielu transporterów na różnych częstotliwościach. Przykładowo kanał TVN24HD czy TVN HD jest nadawany z satelity na częstotliwości 11508 MHz V (w polaryzacji pionowej) natomiast kanały TVP takie jak np. TVP HD są nadawane na częstotliwości 11258 MHz H (w polaryzacji poziomej).

Należy wiedzieć, że transportery stanowią osobne nadajniki rozłożone na trzech satelitach (HotBird to zespół 3 współpracujących satelitów Hot Bird 13B / Hot Bird 13C / Hot Bird 13D). Transmisja sygnałów nadawanych w systemie HD wymaga dużo dokładniejszego ustawienia anteny aniżeli system SD stosowany od dawna. Warto zatem skorygować antenę którą zamontowaliśmy klika lat temu zwracając szczególna uwagę na odbiór sygnałów w nowym standardzie (8PSK/DVB-S2).

 

JSN Mico template designed by JoomlaShine.com